134 ofiary kryzysu w Nikaragui

W ciągu ostatnich 4 dni w manifestacjach zginęły 24 osoby. Ponadto 1300 osób zostało rannych, według cyfr Nikaraguańskiego Centrum Praw Człowieka.

Protesty przeciwko prezydentowi, Danielowi Ortega, rozpoczęły się 18 kwietnia i od tego czasu całe państwo ogarnięte jest przez chaos. Punktem zapalnym była reforma ubezpieczeń społecznych, która podwyższała stopę podatku dochodowego oraz od przedsiębiorstw, a także wprowadzała podatek od emerytur. Zorganizowane przez studentów manifestacje szybko zyskały aprobatę społeczeństwa, a na ulicę wyszli pracownicy i emeryci.

Protestas_en_Managua,_Nicaragua_de_2018_(1)

Źródło: wikimedia commons

Protesty od początku spotkały się z brutalną odpowiedzią policji, która nie cofała się przed użyciem ostrej amunicji przeciwko społeczeństwu. W ciągu pierwszych pięciu dni zginęło 30 osób, w tym dziennikarz Ángel Eduardo Gahona, którego policyjna kula dosięgnęła, gdy nagrywał na żywo manifestacje z Bluefields, na wschodnim wybrzeżu Nikaragui*. Pomimo tego, że Ortega jeszcze w kwietniu wycofał się z reformy, protesty nie ucichły, a ludzie zaczęli domagać się rezygnacji prezydenta, który w ciągu ostatnich lat stworzył rodzinne imperium. Żona Ortegi jest wiceprezydentem, a dzieci dyrektorami spółek zajmujących się m.in. skupywaniem ropy z Wenezueli po specjalnie zaniżonych cenach czy negocjacjami ws. kanału międzyoceanicznego, którego projekt został odrzucony, po wielomiesięcznych protestach rolników, w lutym br. Ponadto należy do nich duża część mediów. Sytuacja polityczno-społeczna kraju od dawna była skomplikowana, a reforma ubezpieczeń społecznych stała się kroplą, która przelała czarę goryczy. Niezadowolenie ludzi z rządów Ortegi jest na tyle głębokie, że pomimo brutalności sił zbrojnych i policji oraz kolejnych śmierci manifestanci nie ustępują  i kontynuują protesty.

Sytuacja jest krytyczna w całym kraju; wczoraj od kul zginęły trzy osoby w Chinandega, na zachodzie kraju. Ponadto według lokalnego Czerwonego Krzyża setki osób zostało aresztowanych bądź jest ofiarami wymuszonych zaginięć. Policja, popierana przez rząd, nie kryje się ze swoją brutalnością.

6 czerwca, na zebraniu Organizacji Państw Amerykańskich (OEA – Organización de los Estados Americanos), została przyjęta rezolucja ”wspierająca społeczność Nikaragui”. Pomimo potępienia przemocy i wezwania do natychmiastowego zaprzestania aktów agresji, zastraszania i gróźb przeciwko społeczeństwu, dokument unika oskarżeń wobec prezydenta Ortegi. Ericka Guevara-Rosas, dyrektorka Amnesty International na obie Ameryki, określiła rezolucję jako ”haniebną i nieodpowiedzialną”, a źródła dyplomatyczne wskazują na to, że rezolucja została stworzona przez rządy Stanów Zjednoczonych i Nikaragui. Carlos Trujillo, ambasador USA przy OEA, zaprzeczył jakoby jego kraj brał udział w jakichkolwiek negocjacjach z Nikaraguą i wskazał, że pomimo dyplomatycznego uniknięcia oskarżeń w rezolucji, oczywistym jest, że winę ponosi rząd Ortegi. Jednocześnie wezwał prezydenta Nikaragui do zorganizowania wyborów w najbliższym czasie. Tymczasem Mike Pompeo, sekretarz USA, jednoznacznie oskarżył policję oraz grupy zbrojne kontrolowane przez rząd o zabójstwo dziesiątek pokojowo manifestujących ludzi.

Protestas_en_Managua,_Nicaragua_de_2018_(2)

Źródło: wikimedia commons

* Nagranie ze śmierci Gahony zostało opublikowane w sieci i można je zobaczyć  tutaj (uwaga, zawiera drastyczne treści)

Źródła:

https://www.elpais.cr/2018/04/18/entran-en-vigor-reformas-a-seguridad-social-en-nicaragua/

https://www.laprensa.com.ni/2018/06/06/politica/2430993-embajador-de-estados-unidos-ante-oea-elecciones-libres-en-nicaragua-en-un-tiempo-cercano

https://www.state.gov/secretary/remarks/2018/06/282938.htm

https://confidencial.com.ni/ee-uu-no-hay-un-acuerdo-con-ortega/

https://www.univision.com/noticias/america-latina/la-oea-aprueba-una-debil-resolucion-sobre-nicaragua-que-no-condena-al-gobierno-de-ortega

https://www.elnuevodiario.com.ni/internacionales/466581-cenidh-protestas-nicaragua-crisis-muertos/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: