11-letnia Paragwajka zostaje matką

11-letnia Paragwajka, która zaszła w ciążę najprawdopodobniej w wyniku gwałtu dokonanego przez ojczyma, urodziła córeczkę. Zarówno dziecko, jak i jego niewiele starsza mama czują się dobrze i w przeciągu najbliższych dni zostaną wypisani ze szpitala. Opiekę nad nimi ma sprawować matka dziewczynki, przebywająca obecnie na zwolnieniu warunkowym. Sąd ma określić, czy kobieta jest winna zaistniałej sytuacji. 42-letni ojczym został zatrzymany i nie przyznaje się do winy.

Pomimo tego, że matka 11-latki domagała się prawa do aborcji ze względu na zagrożenie dla zdrowia i życia córki, paragwajskie prawo nie dopuściło do jej dokonania. Oficjalnie dozwolona jest ona tylko w wypadku, gdy ciąża stanowi duże zagrożenie dla matki. Nie dopuszcza się wyjątków ani w przypadku gwałtu, ani uszkodzenia płodu.

Organizacje pozarządowe domagają się, by władze Paragwaju zapewniły właściwą opiekę zarówno 11-latce i jej dziecku, jak i matce dziewczynki. Skrytykowano nie tylko fakt, że nie pozwolono na przerwanie ciąży, lecz także decyzję o zamknięciu matki ciężarnej dziewczynki w więzieniu. Kobieta została zwolniona warunkowo po licznych interwencjach, w których wykazano, że matka starała się zapewnić córce właściwą opiekę. Wskazuje się, że zawiódł system opieki, pozostający głuchy na prośby o pomoc, gdy kobieta zgłaszała, że jej córka jest ofiarą przemocy.

Historia ta, nagłośniona przez media, ponownie rozbudziła debatę na temat aborcji i nastoletnich matek w Ameryce Łacińskiej.

Organizacje pozarządowe apelują do paragwajskiego rządu o interwencję i zmianę prawa. Obecnie każdego roku 600 dziewczynek w wieku poniżej 14 lat zostaje matkami. Amnesty International rozpoczęła kampanię mającą na wpłynąć władze Paragwaju #NiñaEnPeligro.

Źródła:
http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/08/150804_paraguay_nina_madre_embarazada_parto_cch
http://internacional.elpais.com/internacional/2015/08/13/actualidad/1439495322_913624.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: