Brytyjski film dokumentalny o zanieczyszczeniach ropą naftową w Ekwadorze atakowany przez amerykański koncern Chevron

Północnoamerykańskie konsorcjum energetyczne Chevron jest wściekłe po publikacji brytyjskiego filmu dokumentalnego obnażającego grzechy koncernów naftowych wydobywających „czarne złoto” na terenie Ekwadoru. Mottem filmu dokumentalnego jest cytat z wiersza chilijskiego noblisty, Pablo Nerudy, który twierdził, że amerykańskie koncerny traktują kraje Ameryki Łacińskiej jak bezużyteczne „republiki bananowe”. Amerykański gigant zarzuca głównie nierzetelność twórców, którzy mieli pominąć działania podejmowane przez koncerny na rzecz ochrony zasobów naturalnych w tym rejonie świata.

Faktem jest, że 13-minutowy brytyjski film dokumentalny traktuje o nierozwiązanej walce w poszukiwaniu „czarnego złota” przez koncerny amerykańskie, europejskie i latynoamerykańskie. Koncern Texaco zostaje oskarżony w nim o wprowadzenie do środowiska naturalnego ekwadorskiej Amazonii 18 miliardów galonów ropy naftowej i toksycznej wody poprzemysłowej. Wszystko to miało się odbywać w latach 1964-1992 w lasach w pobliżu ekwadorskiego miasta Lago Agrio.

Problem poruszony w tym artykule dotyczy nie tylko sytuacji w samym Ekwadorze, lecz jest zaledwie wskazaniem problemu, z jakim borykają się kraje Ameryki Łacińskiej zajmujące się wydobyciem ropy naftowej.

Źródło: http://www.theguardian.com/environment/2015/jun/17/chevron-hits-out-at-british-documentary-on-oil-pollution-in-ecuador

Reklamy

About majchertomasz

Z wykształcenia - absolwent kierunków z zakresu nauk społecznych. Z zamiłowania - pasjonat kryminologii, kryminalistyki i nauk pokrewnych. Lubi czytać literaturę z pogranicza prawa i kryminologii. Interesuję się sportem, kryminologią oraz dobrą literaturą z tego zakresu. Od niedawna zafascynowany sportem i przestępczością w Ameryce Łacińskiej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: