Jakimi językami mówi się chętnie w Ameryce Łacińskiej? (poza hiszpańskim)

Gazeta América Economía opublikowała mapę, na której pokazane są drugie pod względem liczby używających je osób języki w każdym z krajów kontynentu południowoamerykańskiego. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, jakie języki są popularne w regionie, w którym bezsprzecznie dominuje hiszpański i portugalski.

Nie powinna nas dziwić popularność hiszpańskiego w Brazylii, wszak jest to lingua franca Ameryki Południowej. Mapa ta pokazuje nam, że języki rdzenne, takie jak quechua, guaraní czy wayú (guajiro) są nadal często używane w krajach, w których społeczność indiańska stanowi znaczną część populacji. Stąd też, w Peru, Ekwadorze i Boliwii można spotkać wiele osób posługujących się quechua, a w Kolumbii i Wenezueli rozbrzmiewa wayú. W regionie Karaibów można też spotkać się z językiem kreolskim.

Możemy również zaobserwować, że w Urugwaju jest dużo osób mówiących po portugalsku (z racji sąsiedztwa z Brazylią), a w Argentynie, z powodu licznych migracji z Europy, nadal używa się języka włoskiego. W Chile zaś, z powodu kontaktów ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią, drugim najczęściej używanym językiem jest angielski.

Języki Iberoameryki

Źródło: http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/sociedad/los-segundos-idiomas-mas-hablados-de-sudamerica

Reklamy

About kasiekoziolek

Samozwańcza artystka kuchenna. Na razie bardziej Pollock niż Vermeer. Peruwianofilka, uwielbiająca opisywać pokręconą rzeczywistość tego kraju. Ostatnio zafascynowana również Kolumbią, a szczególnie jej muzyką i sztuką ulicy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: