Meksyk: kolejna ucieczka El Chapo

Szef kartelu Sinaloa Joaquín „El Chapo” Guzmán po raz kolejny zbiegł meksykańskim władzom. Wiadomość o jego ucieczce z zakładu karnego Altiplano w stanie Meksyk przedostała się do meksykańskich mediów w niedzielę 12 lipca br. nad ranem.

W poszukiwaniu zbiega uczestniczą obecnie wszystkie jednostki policyjne oraz wojsko. Zamknięto m.in. lotnisko w Toluce oraz kilka okolicznych autostrad.

Chapo Guzmán został aresztowany w lutym 2014 roku w mieście Mazatlán w stanie Sinaloa. Było to jego drugie aresztowanie oraz kolejna skuteczna ucieczka. Wcześniej El Chapo odbywał karę pozbawienia wolności od 1994 roku, podczas której zbiegł w 2001 roku. Niektórzy dziennikarze wskazują, że w 2001 roku do jego ucieczki przyczyniły się prawdopodobnie władze z partii PAN oraz administracja ówczesnego prezydenta, Vicente Foxa.

Za ekstradycje barona narkotykowego do Stanów Zjednoczonych rząd USA był gotowy zapłacić aż pięć milionów dolarów. Do tej pory nie wiadomo, co powstrzymywało meksykańskie władze przed podjęciem takiej decyzji. Według niezależnych mediów możliwości jest kilka, m.in. powiązania meksykańskich karteli z władzami federalnymi Meksyku.

Źródła:

http://www.proceso.com.mx/?p=410390

http://aristeguinoticias.com/1207/mexico/vuelve-a-fugarse-el-chapo-guzman/

Reklamy

About vickychilanga

Chilanga urodzona w Warszawie, obecnie mieszkająca w Londynie. Pasjonatka wszystkiego co związane z Meksykiem, zwłaszcza z ukochanym DF. Prywatnie fanka prezydenta Correi oraz instagrama. Zamiast selfies stara się uwieczniać obrazki z podróży.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: