Czy Mercosur jest porażką? Głosy z Urugwaju

Ignacio de Posadas, który pełnił funkcję ministra finansów Urugwaju w latach 1992-1995 podczas prezydentury Luisa Alberto Lacalle, stwierdził ostatnio podczas wywiadu dla radia Montecarlo, że Mercosur odniósł porażkę.

Foto: elpais.com.uy

Foto: elpais.com.uy

Zaznaczył tym samym, że jest mu z tego powodu bardzo przykro, ponieważ sam pracował dla organizacji, i zwrócił uwagę, że urugwajski rynek powinien się otworzyć.

W miniony czwartek prezydenci Tabaré Vázquez i Dilma Rousseff otwarcie zaapelowali do partnerów z Mercosur o zwiększenie swobód i umożliwienie większych postępów w ramach porozumień handlowych z krajami trzecimi.

Uelastycznienie zasad panujących w Mercosur od lat stanowi postulat Urugwaju i Paragwaju, lecz do tej pory stale spotykało się ze sprzeciwem Argentyny i Brazylii, pozostałych dwóch członków bloku, do którego należy również nieuczestnicząca w negocjacjach handlowych Wenezuela.

W tym kontekście De Posadas zauważył, że wszyscy ekonomiści są zgodni co do tego, że polityka wolnego handlu sprzyja gospodarkom i jest tym korzystniejsza, im mniejszy jest kraj. „Wszystkie państwa świata oprócz Korei Północnej i Mercosuru zawierają porozumienia. Istnieje ogromna sieć porozumień handlowych (…) i nie zawieramy ich jedynie my i się dusimy”, powiedział były minister.

Polityk stwierdził, że sektor, w ramach którego Urugwaj może otworzyć swój rynek, to usługi ze względu na „przygotowanie” i „potencjał”. Ocenił również jako korzystną możliwość przystąpienia państwa do porozumienia TISA (Trade in Services Agreement).

TISA stanowi inicjatywę skierowaną do wszystkich państw należących do Światowej Organizacji Handlu (WTO) zainteresowanych liberalizacją handlu usługami. W 2013 r. Urugwaj wyraził chęć przystąpienia do rozmów, a we wrześniu zeszłego roku wystosował prośbę o przyjęcie do TISA.

Lokalne związki zawodowe są jednak przeciwne przystąpieniu kraju do porozumienia. Według ich przedstawiciela, Fernando Pereiry, obawy budzi możliwe „spowolnienie polityki zagranicznej” kraju oraz utrata autonomii państwowej.

Źródło: http://www.elpais.com.uy/economia/noticias/mercosur-fracasado-dice-exministro-deposadas.html

About agatadawid

Absolwentka europeistyki w Centrum Europejskim UW, studentka studiów filologiczno-kulturoznawczych. Obecnie mieszkająca w Meksyku pasjonatka podróży, języków obcych i literatury. W wolnych chwilach rowerzystka i fanka muzyki na żywo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: