Były hiszpański premier uznany za persona non grata w Wenezueli

Wenezuelskie Zgromadzenie Narodowe w dniu 22 kwietnia br. uznało byłego premiera Hiszpanii, Felipe Gonzáleza, za persona non grata.

Foto: maduradas.com

Foto: maduradas.com

Na podjęcie tej decyzji wpłynęło kilka czynników – głównym z nich było oskarżenie Gonzáleza przez Maduro o wsparcie planowanego przeciwko wenezuelskiemu rządowi zamachu stanu, po tym jak były hiszpański premier ogłosił, że spotka się z dwoma przywódcami opozycji, przebywającymi obecnie w więzieniu. Osobami, z którymi w kwietniu bądź maju tego roku miał widzieć się González, są Leopoldo López, uwięziony od ponad roku oraz Antonio Ledezma, aresztowany w lutym br.

Oficjalną przyczyną zakazu wstępu na terytorium Wenezueli jest „próba mieszania się w wewnętrzne sprawy Rządu Boliwariańskiego”. Propozycja została zgłoszona przez deputowanego z Komunistycznej Partii Wenezueli (PCV), Yula Jaboura, który potępił „agresję” ze strony hiszpańskiego parlamentu, domagającego się uwolnienia opozycjonistów. Zgromadzenie Narodowe zadecydowało także o odrzuceniu podobnych żądań ze strony kolumbijskiego i chilijskiego parlamentu.

Na dzień przed uznaniem Gonzáleza za persona non grata przez Zgromadzenie Narodowe adwokat Lópeza ogłosił, że były premier zamierza wkrótce odwiedzić Caracas. Prezydent Maduro zareagował na tę wiadomość poprzez wypowiedź w trakcie swojego programu „En contacto con Maduro”:

Felipe González otwarcie włączył się, otrzymując [za to] ogromną pensję w euro, w kampanię, która pomaga zamachowcom – osobom, które nie znają konstytucji i chcą zagranicznej interwencji przeciwko Wenezueli.

Oprócz tego prezydent określił Gonzáleza jako lobbystę, który sprzedał duszę diabłu. Z pewnością nie pomogło to w załagodzeniu kryzysu w relacjach dwustronnych z Hiszpanią, która postanowiła wezwać na konsultacje swojego ambasadora w Caracas, Antonio Péreza Hernándeza. Hiszpański Kongres Deputowanych skrytykował też sytuację wewnętrzną w Wenezueli, wskazując na poważne naruszenia praw człowieka.

Sam González zapewnił, w reakcji na decyzję wenezuelskiego Zgromadzenia Narodowego, że zamierza odwiedzić Wenezuelę w połowie maja w celu wspomożenia prac sądu w procesie Leopoldo Lópeza. Oświadczył jednak, że nie zamierza prowokować skandalu ani scen na granicy, jeśli zostanie na niej zawrócony z powrotem do Hiszpanii.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2015/04/150422_venezuela_declara_persona_non_grata_felipe_gonzalez_kv

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2015/04/150423_venezuela_felipe_gonzales_mayo_dp

http://www.elmundo.es/internacional/2015/04/22/553749c322601df23a8b456e.html

http://latino.foxnews.com/latino/politics/2015/04/22/venezuela-declares-former-spanish-prime-minister-persona-non-grata/

About helenamarja

redaktor Iberoameryki. studentka V roku latynoamerykanistyki i stosunków międzynarodowych. jak tylko się obroni, wraca pa'lla. prywatnie zafascynowana Wenezuelą. i lamami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: