Panamska deputowana chce walczyć z ulicznymi „komplementami”

12 lutego niezależna posłanka Ana Matilde Gómez zaprezentowała przed Zgromadzeniem Narodowym projekt ustawy zakazującej różnych form nękania kobiet, w tym ulicznych komentarzy o zabarwieniu erotycznym i seksistowskim.

Proponowane przez deputowaną rozwiązania prawne mają m.in. zakazywać nękania i ulicznego molestowania, a także zapobiegać podobnym zachowaniom. Jak wyjaśnia pomysłodawczyni projektu, tego rodzaju proceder znany jest we wszystkich kulturach i nazywa się go często „komplementami i galanterią”. W rzeczywistości jednak stanowi on naruszenie godności kobiet.

Projekt autorstwa Any Matilde Gómez wywołał burzę w sieci. Posypały się krytyczne komentarze wyśmiewające ów pomysł. W mediach społecznościowych zaczęło krążyć określenie „Ley antipiropos” („ustawa antykomplementowa”). Wielu Panamczyków zareagowało oburzeniem. Twierdzą oni, że uliczne komplementy to część ich natury. W sieci pojawiła się także opinia, że istniejące obecnie w Panamie zakłady karne nie pomieściłyby więźniów, gdyby wprowadzono proponowany przez Gómez zakaz.

W poniedziałek 23 lutego br. posłanka wyraziła w wywiadzie ubolewanie, że tworzy się karykaturę jej propozycji, choć „jest to poważny temat związany z prawami człowieka”. Projekt ustawy popierają na razie jedynie feministki i organizacje kobiet, które zwracają uwagę na potrzebę uwrażliwienia społeczeństwa oraz zmiany obowiązujących wzorów zachowania poprzez wprowadzenie odpowiedniej polityki i programów edukacyjnych.

Od prezentacji projektu ustawy minęły już niemal dwa tygodnie, jednak na razie nie włączono go do prac żadnej komisji parlamentarnej.

Temat ten jest żywy także w Peru – więcej w artykule na temat acoso callejero.

Źródło: http://www.elnuevoherald.com/noticias/mundo/america-latina/article11038370.html

Reklamy

About oiskra

Studentka kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz socjologii stosowanej i antropologii społecznej w ramach MISH na UW. Od jakiegoś czasu zakochana w brazylijskiej wersji jęz. portugalskiego. Interesuje się sytuacją ludów autochtonicznych we współczesnym świecie. Tańczy afro i stawia pierwsze kroki w kuduro. Robi pyszne guacamole!

One comment

  1. Pingback: Peru: Zaczepki uliczne zagrożone karą do 12 lat pozbawienia wolności | Iberoameryka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: