Walka z przemytem na granicy peruwiańsko-ekwadorskiej

Władze peruwiańskiego departamentu Amazonas są zaniepokojone zjawiskiem nielegalnego wywożenia drewna i minerałów do Ekwadoru.

Od pewnego czasu do przygranicznego dystryktu Cenepa nielegalnie przedostają się ekwadorscy górnicy i drwale, którzy pozyskują na terenie Peru zasoby, by handlować nimi w swoim kraju. Proceder ten znany jest przedstawicielom peruwiańskich władz centralnych. Dotychczas jednak nie podjęły one żadnych działań zaradczych.

Pierwsze zareagowały społeczności indiańskie zamieszkujące selwę północną oraz władze dystryktu Amazonas. Przedstawiciele lokalnego rządu odwiedzili w ostatnich dniach region przygraniczny. Odkryli tam osiedla zamieszkane w większości przez obywateli Ekwadoru.

Lokalni Indianie postanowili przenieść sto rodzin do nowych wspólnot Kempe i Kumpaná. W ten sposób pragną uchronić przed bezprawnym zagarnięciem swoje ziemie. Jak zapewnia Fanny Paico, reprezentantka władz prowincji Condorcanqui, wspomniane rodziny otrzymają od państwa wsparcie w postaci podstawowych usług, punktów ochrony zdrowia i budynku szkolnego.

Delegacja z Amazonas spotka się w poniedziałek (23.02) z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Prezydium Rady Ministrów, by ocenić planowane działania. Jednocześnie Juan Antonio Fernández Jerí, niedawno mianowany na stanowisko komisarza ds. walki z nielegalnym górnictwem, gromadzi informacje dotyczące zjawiska.

Źródło: http://elcomercio.pe/peru/amazonas/vigilan-frontera-cenepa-evitar-trafico-minerales-noticia-1792946?flsm=1

About oiskra

Studentka kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz socjologii stosowanej i antropologii społecznej w ramach MISH na UW. Od jakiegoś czasu zakochana w brazylijskiej wersji jęz. portugalskiego. Interesuje się sytuacją ludów autochtonicznych we współczesnym świecie. Tańczy afro i stawia pierwsze kroki w kuduro. Robi pyszne guacamole!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: