Chile i Gwatemala docenione na 65. Berlinale

W niedzielę zakończył się 65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, który okazał się wyjątkowo szczęśliwy dla chilijskich twórców. Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy film otrzymał „El Club” w reżyserii Pablo Larraína, natomiast srebrna statuetka za najlepszy scenariusz powędrowała do Patricio Guzmána, za francusko-hiszpańsko-chilijską produkcję zatytułowaną „El botón de nácar”.

„El club” to opowieść o grupie księży żyjących wraz z jedną zakonnicą w domu na chilijskim wybrzeżu. Ich codzienność zakłóca przybycie nowego księdza. Film uznany jest za odważną krytykę kościoła katolickiego, niepozbawioną nuty czarnego humoru. Natomiast „El botón de nácar” to dokument skupiający się na pięknie chilijskich krajobrazów ze szczególnym zwróceniem uwagi na linię brzegową oraz znaczenie wody w zachodniej Patagonii.

Kolejnym iberoamerykańskim akcentem festiwalu był film „Ixcanul” gwatemalskiego reżysera Jayro Bustamante, który otrzymał Nagrodę im. Alfreda Bauera. Opowiada on historię 17-letniej dziewczyny pochodzącej z grupy Majów Kaqchikel, która postanawia opuścić rodzinną plantację kawy i odkryć świat po drugiej stronie aktywnego wulkanu, w którego cieniu żyje cała wioska.

źródło: moobys.es

Foto: moobys.es

Źródła:

http://www.latercera.com/noticia/mundo/2015/02/678-616851-9-peliculas-chilenas-destacan-en-festival-de-cine-de-berlin.shtml

https://www.berlinale.de/en/HomePage.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: