Gwatemala: Marimba uznana za Dziedzictwo Kulturowe Ameryk

Organizacja Państw Amerykańskich (OPA) uznała marimbę, gwatemalski instrument ludowy, za Dziedzictwo Kulturowe Ameryk. Odznaczenie przekazał rządowi Gwatemali Sekretarz Generalny OPA, José Miguel Insulza.

Foto: tiwy.com

Foto: tiwy.com

Wyróżnienie marimby oznacza uznanie jej szczególnego powiązania z narodem gwatemalskim, jego historią i kulturą. Władze Gwatemali podkreślają, że instrument ten dołączył tym samym do grona najważniejszych manifestacji kulturowych obu Ameryk.

Marimba jest instrumentem muzycznym z grupy idiofonów, używanym w południowej i środkowej Afryce oraz Ameryce Środkowej. Uważa się, że niezależnie od siebie ludy po dwóch przeciwnych stronach Oceanu Atlantyckiego skonstruowały pierwsze marimby. Po podboju Ameryki przez Hiszpanów i przywiezieniu murzyńskich niewolników z Afryki niektóre odmiany tego instrumentu upodobniły się do afrykańskich odpowiedników.

Gwatemala obchodzi Narodowy Dzień Marimby 20 lutego, a w związku z przyznaniem Ciudad de Guatemala tytułu Iberoamerykańskiej Stolicy Kultury na 2015 rok, przez cały miesiąc będą odbywać się wydarzenia dedykowane wyróżnionemu instrumentowi. Zaplanowano m.in. wystawy fotograficzne, koncerty i pokazy tańca.

Źródło:

http://www.oas.org/es/centro_noticias/comunicado_prensa.asp

http://lahora.gt/la-marimba-guatemalteca-patrimonio-cultural-de-las-americas-primera-parte/

http://www.agn.com.gt/index.php/component/k2/item/24045-la-oea-declarar-a-la-marimba-de-guatemala-como-patrimonio-de-las-americas

Reklamy

About helenamarja

redaktor Iberoameryki. studentka V roku latynoamerykanistyki i stosunków międzynarodowych. jak tylko się obroni, wraca pa'lla. prywatnie zafascynowana Wenezuelą. i lamami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: