Panama: Zarzuty korupcji wobec byłego prezydenta

Czarna seria w panamskiej polityce – po oskarżeniu byłej minister edukacji o korupcję także były prezydent Ricardo Martinelli ma usłyszeć zarzuty w tej sprawie. 

Panamski Sąd Najwyższy zadecydował o wszczęciu śledztwa w sprawie domniemanego popełnienia przestępstwa przez Ricardo Martinellego podczas zakończonej niedawno kadencji. Według byłych funkcjonariuszy publicznych miał on podpisywać „napompowane” umowy dotyczące pomocy społecznej w celu manipulacji państwowymi pieniędzmi. Giacomo Tamburrelli, były dyrektor rządowego Narodowego Programu Pomocy (PAN), wymienił Martinellego jako podejrzanego o podpisanie kontraktu na zakup odwodnionej żywności na niebagatelną sumę 45 milionów dolarów.

Sam Martinelli stanowczo odżegnuje się od tych zarzutów, utrzymując, że stanowią one prześladowanie ze strony jego następcy na stanowisku prezydenta, Juana Carlosa Vareli. Obecnie eksprezydent przebywa w Gwatemali jako deputowany w Parlamencie Środkowoamerykańskim (Parlacen), co daje mu immunitet dyplomatyczny. Nie wiadomo jednak, czy immunitet ten zostanie uchylony w celu przeprowadzenia procesu sądowego.

Foto: banamarepublic.com

Foto: banamarepublic.com

Należy przypomnieć, że Martinelli został już oskarżony o korupcję w kwietniu 2014 roku w związku z możliwymi nadużyciami finansowymi związanymi z rozbudową i modernizacją Kanału Panamskiego. Jego nazwisko wypłynęło także w związku z seksaferą, w którą zamieszany był były premier Włoch, Silvio Berlusconi. Zarzuty wobec byłego prezydenta Panamy postawiła wtedy włoska prokuratura (Martinelli posiada także włoskie obywatelstwo).

Najciekawszym aspektem skandalu jest fakt, iż Ricardo Martinelli, znany także jako „baron supermarketów”, na wody panamskiej polityki wpłynął w 2009 roku dzięki walce z… korupcją.

Źródło:

http://www.newsmax.com/Newsfront/Panama-Canal-Ricardo-Martinelli-Italy/2014/04/15/id/565764/

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2015/01/150129_panama_corrupcion_martinelli

http://www.diariolibre.com/latinoamerica/2015/01/28/i988731_supremo-panam-abre-proceso-para-investigar-martinelli-por-corrupcin.html

Reklamy

About helenamarja

redaktor Iberoameryki. studentka V roku latynoamerykanistyki i stosunków międzynarodowych. jak tylko się obroni, wraca pa'lla. prywatnie zafascynowana Wenezuelą. i lamami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: