Kolumbia: Rząd docenia zawieszenie broni, ale odrzuca postawione warunki

Rząd Kolumbii wydał oświadczenie, w którym pozytywnie ocenia ogłoszone wczoraj przez FARC jednostronne bezterminowe zawieszenie broni, ale odrzuca warunki postawione przez organizację, która domaga się zaprzestania ataków ze strony sił państwowych oraz nadzoru zawieszenia broni przez międzynarodowe organizacje, między innymi Unię Narodów Południowoamerykańskich (Unasur) i Czerwony Krzyż.   

Rząd Kolumbii zaznaczył, że jest skłonny podjąć rozmowy na temat międzynarodowego nadzoru ewentualnego obustronnego zawieszenia broni podczas omawiania trzeciego punktu negocjacji pokojowych, który dotyczy zakończenia konfliktu. Jednak do tego czasu nie zaprzestanie działań militarnych i „będzie niezmiennie spełniał swój konstytucyjny obowiązek gwarantowania i chronienia praw obywateli Kolumbii.”

FARC od początku negocjacji pokojowych nalega na ogłoszenie obustronnego zawieszenia broni, jednak prezydent Santos stanowczo odmawia twierdząc, że organizacja mogłaby wykorzystać ten czas do zyskania przewagi militarnej, tak jak to miało miejsce podczas rozmów pokojowych z innymi rządami.

Rząd zapewnił, że docenia decyzję FARC i uważa, że jest to dobry początek procesu deeskalacji działań wojennych, który powinien zostać zwieńczony zawarciem definitywnego dwustronnego zawieszenia broni z odpowiednim nadzorem międzynarodowym.

Źródło: http://americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/gobierno-colombiano-valora-cese-el-fuego-de-farc-pero-no-acepta-verificac

Reklamy

About martamalecka

Studentka lingwistyki, miłośniczka iberoamerykańskiego świata, zakochana w Kolumbii. W wolnych chwilach szalona fanka The Beatles.

One comment

  1. Pingback: Zawieszenie broni w Kolumbii i kilka faktów towarzyszących | Iberoameryka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: