Kolumbia: Partyzantka FARC ogłasza zawieszenie broni

W środę, 17 grudnia br., opublikowane zostało oświadczenie FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia), w którym organizacja ogłasza jednostronne, bezterminowe zawieszenie broni. Ma ono wejść w życie 20 grudnia br. tuż po północy, jeśli tylko zostanie zatwierdzone przez jakąkolwiek z poinformowanych o niej organizacji. Komunikat ten wywołał już spore poruszenie i jest już drugim ważnym wydarzeniem tego dnia – po wznowieniu stosunków dyplomatycznych pomiędzy USA i Kubą – które ma szansę zapisać się w najnowszej historii Ameryki Łacińskiej. 

W oświadczeniu można przeczytać m.in.:

(…) zdecydowaliśmy ogłosić JEDNOSTRONNE ZAWIESZENIE BRONI ORAZ AGRESJI NA CZAS NIEOKREŚLONY, które powinno przekształcić się w trwały rozejm. Aby osiągnąć pełen sukces, potrzebne jest wsparcie Unii Narodów Południowoamerykańskich, Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów, Czerwonego Krzyża i Frontu na rzecz Pokoju. To zawieszenie broni (…) zostanie przerwane wyłącznie, jeśli nasze struktury bojowe staną się przedmiotem ataków ze strony sił państwowych.

Po raz pierwszy w swojej historii, FARC zdecydowały się na jednostronne, bezterminowe zawieszenie broni w ramach negocjacji pokojowych, co sprawia, że obserwatorzy patrzą z optymizmem na możliwy wynik negocjacji trwających w Hawanie. O rozejmie zostały poinformowane liczne organizacje międzynarodowe, takie jak ONZ czy Czerwony Krzyż, a także władze Unii Europejskiej oraz… papież Franciszek.

Źródła:

http://www.pazfarc-ep.org/index.php/noticias-comunicados-documentos-farc-ep/estado-mayor-central-emc/2338-farc-ep-decara-cese-unilateral-al-fuego-y-a-las-hostilidades-por-tiempo-indefinido

http://www.eltiempo.com/politica/proceso-de-paz/farc-declaran-cese-unilateral-al-fuego-indefinido/14989396

Reklamy

About kasiekoziolek

Samozwańcza artystka kuchenna. Na razie bardziej Pollock niż Vermeer. Peruwianofilka, uwielbiająca opisywać pokręconą rzeczywistość tego kraju. Ostatnio zafascynowana również Kolumbią, a szczególnie jej muzyką i sztuką ulicy.

2 comments

  1. Pingback: Kolumbia: Rząd docenia zawieszenie broni, ale odrzuca postawione warunki | Iberoameryka

  2. Pingback: Zawieszenie broni w Kolumbii i kilka faktów towarzyszących | Iberoameryka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: