My Venezuela don’t, czyli o angielskim w kraju Bolivara

Jak wynika z ostatniego raportu English Proficiency Index (EPI), Wenezuela znajduje się wśród państw, których obywatele w najmniejszym stopniu władają językiem angielskim. Kraj ten plasuje się na 50. miejscu wśród 63 przebadanych.

W stosunku do zeszłorocznego raportu, Wenezuela spadła o jedno miejsce w związku z uzyskaniem punktacji 46,16%. Średnia uzyskanych wyników w regionie Ameryki Łacińskiej to 48,27% – punktacja ta kwalifikowana jest jako „niska”. Dla porównania, kraje europejskie uzyskały średnio 56,92% (wynik „średni”), a azjatyckie 51,21% (wynik „niski”).

EF EPI 2014 Latin America Ranking Foto: ef.co.uk

EF EPI 2014 Latin America Ranking
Foto: ef.co.uk

Wśród najwyżej notowanych państw znalazły się Dania, Holandia, Szwecja, Finlandia, Norwegia, Polska i Austria. W regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów najlepsze wyniki uzyskały Argentyna (15.), Republika Dominikany (23.), Peru (34.) i Ekwador (35.). Najgorsza latynoamerykańska czwórka uplasowała się miedzy 50. i 53. miejscem – Wenezuela, Gwatemala, Panama, Salwador.

Raport ujawnia, że to właśnie wenezuelscy dorośli (18+) posługują się językiem angielskim w stopniu uznawanym za jeden z najniższych w skali regionu i świata. Co gorsza, stan nauczania tego języka nie uległ poprawie w ciągu ostatnich 7 lat. Jest jednak jeden pozytyw – kobiety wenezuelskie przewyższają mężczyzn w znajomości języka angielskiego, w czym można doszukiwać się sukcesu działań na rzecz równouprawnienia kobiet w Ameryce Łacińskiej. Najlepiej językiem angielskim władają osoby w przedziale wiekowym 18-24 lata.

Raport sporządzany jest na podstawie egzaminów z języka angielskiego, przeprowadzonych wśród 750 tys. osób w 2013 roku w 63 krajach wymienionych w spisie.

Pełny raport można znaleźć na tej stronie.

Źródło: http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/ciudad/educacion/venezuela-entre-los-paises-con-bajo-dominio-del-in.aspx

Reklamy

About helenamarja

redaktor Iberoameryki. studentka V roku latynoamerykanistyki i stosunków międzynarodowych. jak tylko się obroni, wraca pa'lla. prywatnie zafascynowana Wenezuelą. i lamami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: