„El Niño” w kwietniu nawiedzi Peru

Przedłużające się upały na północnym wybrzeżu oraz w stolicy Peru w końcu znalazły wytłumaczenie: meteorolodzy potwierdzili, że w kwietniu kraj nawiedzi „El Niño” – fenomen, który może spowodować powodzie oraz poważne straty w wielu sektorach peruwiańskiej gospodarki.

Peruwiańskie Narodowe Studium nad Fenomenem „El Niño” (Estudio Nacional del Fenómeno El Niño – Enfen) poinformowało, że zjawisko to wystąpi w kwietniu oraz w maju. Według wstępnych badań, siła tegorocznego „El Niño” nie będzie duża, ale znacząco wpłynie na pogodę, szczególnie w rejonie północnego wybrzeża (miasta Tumbes i Piura). Ocieplenie będzie także wyraźnie odczuwalne w Limie.

Ronald Woodman, prezes Peruwiańskiego Instytutu Geofizycznego, oznajmił, że wysokie temperatury oraz prawdopodobne opady deszczu wpłyną na gospodarkę kraju i uderzą szczególnie w producentów tekstyliów, ponieważ opóźni się sprzedaż kolekcji jesiennych i zimowych. Zmiany pogodowe odbiją się także na rybakach.

Peruwiański rząd zapewnia, że jest gotowy na walkę z ewentualnymi skutkami fenomenu. Mówi się, że sama prewencja będzie kosztować skarb państwa 783 mln soli (ok. 280 mln dolarów). Społeczeństwo i media krytycznie przyglądają się tym deklaracjom przypominając, że w 1998 roku, podczas jednego z najsilniejszych ataków „El Niño”, straty sięgnęły 1,6 mld dolarów.

Źródła:

http://elcomercio.pe/peru/pais/confirman-que-habra-fenomeno-nino-abril-noticia-1716987

http://elcomercio.pe/peru/piura/abril-se-podra-confirmar-si-nino-afectara-costa-noticia-1716221

Reklamy

About kasiekoziolek

Samozwańcza artystka kuchenna. Na razie bardziej Pollock niż Vermeer. Peruwianofilka, uwielbiająca opisywać pokręconą rzeczywistość tego kraju. Ostatnio zafascynowana również Kolumbią, a szczególnie jej muzyką i sztuką ulicy.

2 comments

  1. Pingback: Wielkie trzęsienie ziemi w Peru kwestią czasu? | Iberoameryka

  2. Pingback: Ameryka Centralna dotknięta suszą | Iberoameryka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: