Meksyk umarza część kubańskiego długu

Meksyk umorzył Kubie 70% opiewającego na 487 milionów dolarów długu, zaciągniętego przez rząd w Hawanie ponad 15 lat temu, jak poinformował meksykański minister finansów, Luis Videgaray. Resztę należnej Meksykowi kwoty Kuba zobowiązała się spłacić – zgodnie z podpisanym 1 listopada porozumieniem – w terminie 10 lat.

Dla Meksyku ta bezprecedensowa decyzja jest jednym z kluczowych działań w drodze do poprawy stosunków bilateralnych. Relacje między oboma państwami uległy pogorszeniu za rządów meksykańskiej Partii Akcji Narodowej (PAN), przypadających na lata 2000-2012.

Jednym z priorytetów obecnego prezydenta, Enrique Peñi Nieto, jest przezwyciężenie trwających od ponad 10 lat napięć w relacjach z kubańskimi władzami. Ochłodzenie stosunków w poprzedniej dekadzie osiągnęło swoją kulminację w 2002 roku, kiedy podczas szczytu ONZ w Monterrey doszło do kontrowersyjnego incydentu dyplomatycznego. Ówczesny prezydent Meksyku, Vicente Fox, stanowczo zasugerował Fidelowi Castro wcześniejsze opuszczenie obrad, aby nie dopuścić do jego spotkania z mającym uczestniczyć w szczycie prezydentem USA, Georgem W. Bushem. Przyczyną interwencji Foxa była jego obawa, że bezpośrednia konfrontacja przywódców Stanów Zjednoczonych i Kuby może doprowadzić do niepotrzebnych napięć politycznych.

Oprócz umorzenia długu, ministrowie spraw zagranicznych Kuby i Meksyku – Bruno Rodríguez Padilla i José Antonio Meade – podpisali osiem porozumień o współpracy w sektorze handlowym, inwestycyjnym, turystycznym, edukacyjnym oraz związanych ze współpracą w wymiarze sprawiedliwości, w tym w odniesieniu do procedury ekstradycji.

Źródło:

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2013/11/131101.shtml

About agatadawid

Absolwentka europeistyki w Centrum Europejskim UW, studentka studiów filologiczno-kulturoznawczych. Obecnie mieszkająca w Meksyku pasjonatka podróży, języków obcych i literatury. W wolnych chwilach rowerzystka i fanka muzyki na żywo.

One comment

  1. Pingback: Koniec “zimnej wojny” między Kubą a Meksykiem? | Iberoameryka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: