Festiwal Sztuki Wenezuelskiej w Nowym Jorku

VAF1W tym tygodniu rozpoczyna się trzecia edycja Festiwalu Sztuki Wenezuelskiej w Nowym Jorku, trwająca od 1 do 10 listopada br. i gromadząca przedstawicieli różnych gatunków sztuki współczesnej – malarzy, aktorów, reżyserów, muzyków, grafików i pisarzy. Głównym założeniem VAF (Venezuelan Art Festival) jest promowanie sztuki kraju poza jego granicami.

Pierwsza edycja odbyła się w roku 2010. Sztuka artystów wenezuelskich na prawie dwa tygodnie dominuje w wydarzeniach Nowego Jorku, a zaraz po wernisażu rusza w trasę do Miami, Madrytu, Barcelony, Londynu, Paryża, Szanghaju i Pekinu. Początkowo wystawiane były dzieła artystów zamieszkujących na co dzień Nowy Jork, jednak w tegorocznej edycji wiele dzieł będzie sprowadzanych ze wszystkich zakątków świata.

Festiwal rozpocznie się wernisażem wystawy Raúla Peñarandy – projektanta mody który od swojego debiutu w 2010 roku podbija salony Nowego Jorku. Nie będzie on jedynym wenezuelskim artystą zajmującym się modą – goście festiwalu będą mieli również możliwość zapoznać się z twórczością Monici Sordo, projektującej biżuterię, Maríi Teresy Aristiguiety szyjącej damskie torebki pod szyldem MTA Bags czy modnymi akcesoriami Eugenii Gamero.

fonzo-05

Fonzo
Źródło: venezuelanartfestival.com

Moda to jednak tylko początek – zainteresowani designem powinni przejść się do modnej dzielnicy artystycznej Nowego Jorku – Chelsea, gdzie w galerii Dillon odbędzie się wystawa poświęconą winylowej figurce kolekcjonerskiej Fonzo – popularnej ze względu na liczne możliwości jej personalizacji, i pochodzącej właśnie z Wenezueli. Na wystawie, nazwanej „Fonzo loves VAF”, pokazana zostanie figurka pomalowana przez 19 artystów. Wszystkie figurki będzie można później zakupić w internecie.

Pasjonatów kinematografii zainteresują wydarzenia organizowane we współpracy z Institutem Cervantesa – zostanie w nim zaaranżowana sala kinowa, na której pierwszego dnia festiwalu będzie można obejrzeć dokument „El Laberinto de lo Posible” („Labirynt możliwego”) reżysera Wanadi Siso, opowiadający historię niewidomej fotografki Sonii Soberats, oraz „La aguja” („Igła”) Felipe Tewesa o chirurgu plastycznym Josephie i historiach z życia jego klientów. Następny dzień będzie poświęcony filmom krótkometrażowym.

Nie zabraknie też spektakli teatralnych, które są co roku jedną z najpopularniejszych atrakcji Festiwalu – szczególnie warta uwagi jest sztuka „O.K.” w reżyserii Isaaca Chocróna, która, jak podkreśla dramaturg, jest mocno związana z Nowym Jorkiem – to tutaj odbyła się jej premiera, a miasto było inspiracją podczas pisania scenariusza. Częścią festiwalu są też sceny muzyczne, na których w tym roku główną gwiazdą będzie jazz – w wykonaniu pianisty Antonia Mazzeya oraz Lindy Briceno – śpiewaczki i trębaczki, która da koncert ostatniego dnia VAF.

Marta Wiktoria Bryll

Źródła:

http://venezuelanartfestival.com/

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/mundo/tercera-edicion-del-festival-de-arte-venezolano-of.aspx

http://www.facebook.com/venezuelanartfestival

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: