Urugwajskie tango obchodzi swoje święto

montevideo_capital_iberoamericana_2013Tango, tradycyjnie kojarzone z Argentyną jest żywo obecne również w kulturze Urugwaju. Montevideo, tegoroczna Iberoamerykańska Stolica Kultury, w ramach obchodów związanych z tym zaszczytnym tytułem, jest miejscem, w którym od kilku dni wyjątkową melodię tanga można usłyszeć częściej niż zwykle.

Dlaczego? Właśnie trwa tam dwudziesta szósta edycja międzynarodowego festiwalu „Viva el tango”, uważanego za najdłużej odbywające się na świecie wydarzenie tego typu. To niezwykłe święto sztuki jest jedną z wielu inicjatyw „Joventango”, instytucji kultury non profit założonej 17 grudnia 1977 roku przez grupę studentów prawa zafascynowanych tym typem muzyki. Ich celem było nauczanie, kultywowanie i promowanie gatunku, tak charakterystycznego dla całego obszaru Río de la Plata. Początkowo spotkania odbywały się w wąskim gronie, w prywatnych domach, gdzie słuchano nagrań, wymieniano opinie, poszerzano wiedzę. Tak powstała społeczność, która zaczęła organizować pierwsze pokazy na żywo. Inicjatywa została bardzo dobrze przyjęta i zaczęła się coraz szybciej rozwijać.

„Viva el tango” to jedno z pierwszych i najważniejszych osiągnięć instytucji. Fenomen festiwalu polega na tym, że nie zamyka się jedynie na uczestnictwo artystów związanych z tangiem – jest otwarty również dla poetów, aktorów, grup muzycznych innych gatunków. Aby dotrzeć do jak największej publiczności, występy odbywają się w różnych częściach miasta.

Tegoroczna edycja jest hołdem z okazji 100-lecia urodzin Romeo Gavioli, Carlosa Roldany i Enrique Camposa, trzech wielkich artystów związanych z tangiem. Nie wiadomo, jak wiele osób corocznie uczestniczy w tym niezwykłym przeglądzie, ale szacuje się, że jest ich przeszło 5000.

W czasie festiwalu, który potrwa do 27 października będzie można zobaczyć występy ponad 100 artystów z Urugwaju i innych państw.

Źródła:

http://www.elpais.com.uy/divertite/viva-tango-propone-diez-jornadas.html

http://www.viajeauruguay.com/montevideo/joventango-de-uruguay.php

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: