Prezydent Argentyny z wizytą w ONZ

Prezydent Argentyny Cristina Kirchner w ubiegły poniedziałek podczas spotkania z Sekretarzem Generalnym ONZ, Ban Ki-moonem wyraziła potrzebę dokonania reformy „organizmów wielostronnych” w celu zwiększenia ich wydajności – przykładem mogą być rezultaty osiągane przez Unasur. Poruszyła także kwestię konfliktu o Falklandy/Malwiny.

Foto: mondo.panorama.it

Prezydent Argentyny Cristina Kirchner
Foto: mondo.panorama.it

Kirchner ponownie przedstawiła roszczenia swojego kraju względem Wysp, o które od kilku dekad toczy się konflikt pomiędzy Argentyną i Wielką Brytanią. Wskazała też na potrzebę „globalnej regulacji” wobec szpiegostwa w związku z ostatnim skandalem dotyczącym USA. Powiedziała, że podnosi tę kwestię, podobnie jak kilka innych krajów, nie tylko z powodu pokoju i bezpieczeństwa państw, ale również bezpieczeństwa i prywatności jednostek.

Prezydent Argentyny zakomunikowała prasie, że Ban Ki-moon przekazał jej odmowę Wielkiej Brytanii wobec propozycji przedyskutowania przynależności Wysp, które pozostają w rękach brytyjskich od 1833 roku i które były sceną krwawej wojny roku 1982.

„W 1982 roku Sekretarz Generalny ONZ został poproszony o mediacje w tej sprawie. Teraz i ja o to prosiłam, jednak Sekretarz stwierdził, że Wielka Brytania odmawia dyskusji i dlatego uważa, że rozwiązanie sporu będzie bardzo trudne” – powiedziała prezydent Kirchner.

W poniedziałek prezydent Argentyny rozpoczęła swoją dwudniową wizytę w ONZ z okazji objęcia przez jej kraj prezydencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zaś we wtorek poprowadziła dyskusję na temat współpracy pomiędzy ONZ a organizacjami regionalnymi i subregionalnymi w celu utrzymania pokoju światowego. W wypowiedzi z poniedziałku zauważa, że organizacje regionalne mogą pełnić rolę pośrednika i mediatora w wielu sporach międzynarodowych.

Koronnym argumentem jest przykład organizacji Unasur (Unia Narodów Południowoamerykańskich), która w efektywny sposób rozwiązuje problemy i nieporozumienia pomiędzy krajami regionu oraz konflikty wewnętrzne. Można przytoczyć w tym miejscu spór na linii Kolumbia-Wenezuela oraz niepokoje w granicach Boliwii i Ekwadoru.

Zobacz także: Argentyna obejmuje prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Źródło: http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/mundo/kirchner-pide-a-ban-ki-moon-un-replanteo-de-onu.aspx

About helenamarja

redaktor Iberoameryki. studentka V roku latynoamerykanistyki i stosunków międzynarodowych. jak tylko się obroni, wraca pa'lla. prywatnie zafascynowana Wenezuelą. i lamami.

2 comments

  1. Pingback: Fernández zapewnia o dążeniach do przywrócenia Falkandów w dniu rocznicy rozpoczęcia konfliktu z 1982 roku | Iberoameryka

  2. Pingback: Argentyna: Prezydent o przywróceniu Falkandów w rocznicę rozpoczęcia konfliktu | Iberoameryka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: